top of page
  • Yazarın fotoğrafıHabip Gostak

Sağlık Çalışanları Görevinin Başında

Sağlık Bakanlığı'nın son genelgesine göre gebe ve kronik hasta olan sağlık çalışanlarına da izin verilmeyecek!

Sağlık Bakanlığı dün akşam yayınladığı izin genelgesini, gece ilerleyen saatlerde iptal ederek yeni bir izin genelgesi yayınladı. Son genelgeye göre gebe ve kronik hasta olan sağlık çalışanlarına da izin verilmeyecek!

Genelge ile ilgili olarak, engelli sağlık çalışanlarının pandemi kapsamında çalıştırılamayacağına dair konular gündeme gelmekle birlikte, bu konuda hukuki yorum yapmak elbette bana düşmez. Ancak bir sağlık çalışanı olarak, Pare'nin(1)şu sözlerine katıldığımı ifade etmek isterim: 'İnsan yalnız kendi şahsi menfaatleri için dünyaya gelmiş değildir. Tabiat ona diğer insanları sevmek için bir içgüdü vermiştir. Bu sevgi onu başkalarına yardıma sevkeder.' Biz sağlık çalışanları olarak bir kez daha fedakarlık göstermek mecburiyetinde olduğumuzun farkındayız. Corona virüsü salgın tehdidinin büyüklüğüne binaen bir sıkıntı yaşanmaması adına yayınlanmış olan bu genelgeye sağlık çalışanları gönülden rıza gösteririp işinin başında olmaya devam edecektir. Böyle zor günlerde, her zaman içtenlikle ve fedakarca çalışmaya devam eden sağlık çalışanları, özellikle karar vericiler tarafından iyi günlerde de hatırlanmalıdır. Öncelikle sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi hususunda daha etkin düzenlemeler yapılmalıdır. Döner sermaye adaletsizliğine son verilmelidir. Yönetici atamaları için belirli standart prosedürler yayınlanmalı, kim, ne zaman, hangi göreve, kaç yılda, hangi şartları yerine getirirse geleceği konusunda yol haritasını görmelidir. Eksik kadrolar doldurulmalı, atama bekleyenlere istihdam sağlanmalıdır. Tüm sorunların giderilmesi dileğiyle, 14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun.

 

(1)Ambroise Pare; ameliyatları berberlerin uyguladığı basit teknikler olmaktan çıkarıp tıp dalı olmasını sağlayan öncü bir şahsiyettir. 1559 yılında yayınladığı Tüfek ve Diğer Ateşli Silahlarla Açılmış Yaraları Tedavi Yöntemi adlı eseri ile bilinen bir cerrahtır.


Bilgilendirme:

Türkiye’nin ilk 112 acil servis romanı Cankurtaran E Kitap olarak Google Kitaplarda. Okumak için tıklayın: Cankurtaran

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page