top of page
  • Yazarın fotoğrafıHabip Gostak

Kurumlar Arası Geçiş Neden Açılmıyor?

Tayin yasak, izin yasak. Başka alternatif yok mu? Var! Kurumlar Arası Geçiş.


Sağlık Bakanlığı İstanbul'da çalışan sağlık çalışanlarının ücretsiz izin dahil tüm izinlerini iptal etti. Üstelik İstanbul'dan başka bir İl'e tayin istemek yasak dedi. Ancak başka illerden İstanbul'a gelmek isteyenlerin tayinleri hemen yapılacaktır diye de ekledi.


İstanbul elbette önemli bir şehir. Sağlık sisteminin aksamadan işlemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Ancak her olayda, 'hizmet puanı birçok ile göre düşük olan' İstanbul'daki çalışanlardan fedakarlık beklenmektedir.


İstanbul'dan tayin istemek yasak ama İstanbul'a tayin isteyenlerin talebi hemen yapılacak (!)


Başka alternatifler de var. Bakanlık bürokratları bu durumları da değerlendirmelidir.


Örneğin, Kurumlar Arası Geçiş!


Belli dönemlerde, başka kurumlarda çalışan sağlık personelleri için Sağlık Bakanlığı kurumlar arası naklen atama yapmıştı. Ancak son 4 yıldır bu alanda bir atama yapmadı.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi birçok bakanlıkta halihazırda görev yapan ve memur olan sağlık personelleri var ve bunlardan birçoğu, salgın ülkemizde görüldüğünden beri ‘Sağlık Bakanlığı Kurumlar Arası Geçiş Açacak Mı?’ diye takip etmektedir.Günümüz koşulları dikkate alındığında, COVİD-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin ve yeterli sayıda personel ile yapılması önem arz ettiğinden, diğer kurumlardaki sağlık personelleri, biran önce Sağlık Bakanlığı’na alınmalıdır.Sağlık Bakanlığı Kurumlar Arası Naklen Atama açmalıdır. Tabi burada diğer bakanlıkların sağlık personeli ihtiyacı dikkate alınmalı ancak salgının boyutu küresel olduğu gerçeğinden hareketle asgari düzeyde sağlık personelinin diğer bakanlıklarda tutularak, azami düzeyde Sağlık Bakanlığı’na destek verilmelidir.Ayrıca Sağlık Bakanlığı bir çağrı yaparak, istifa eden ve geri dönmek isteyen tüm sağlık personellerine (sadece doktor ve uzman doktorlara değil ebe, hemşire, ATT gibi tüm sağlık mesleklerine) kapılarını açmalıdır.Hem kurumlar arası geçiş için hem de istifa sonrası yeniden atama için mevcut mevzuat yeterlidir. Ancak kurumlar arası naklen atamalarda muvafakat söz konusudur. Bu durum, Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı böyle bir atamada bürokratik aksamalara sebebiyet verebilir.‘Sorun küresel ve çözüm ulusal’ ise Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile Sağlık Bakanlığı’nın personel ihtiyacı hızlı bir şekilde çözülür.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page