top of page
  • Yazarın fotoğrafıHabip Gostak

AVPU Skalası

Hasta/yaralılarda birinci değerlendirmede bilinç değerlendirmesi yapılırken AVPU Skalası kullanılmalıdır.

A (Alert, Bilinç Açık) : Hasta/yaralı kendisine sorulan tüm sorulara mantıklı cevaplar verebiliyorsa AVPU Skalasına göre ‘A’ (Alert) bilinç durumu açık kabul edilir. Bilincin açık olması; kişi, yer ve zaman oryantasyonunun tam olması demektir.


V (Verbal, Sözel Yanıt) : Hasta/yaralı sorulan sorulara cevaplar verirken oryantasyonu tam olmamakla birlikte yanıtları mantıklıdır. Bu durumda, hasta/yaralının bilinç durumu AVPU Skalasına göre ‘V’ (Verbal) sözel yanıt var şeklinde kabul edilir. Örneğin; ismini, zamanı, içinde bulunduğu mekanı tarif edememesine rağmen ayağını kaldırması istendiğinde kaldırabilmesi gibi.


P (Pain, Ağrılı Yanıt) : Hasta/yaralı sorulan sorulara cevap vermemesine rağmen ağrılı bir uyarı verildiğinde tepki veriyorsa AVPU Skalasına göre ‘P’ (Pain) bilinç durumu ağrılı uyarıya yanıt şeklinde kabul edilir. Ağrılı uyarı, yetişkinlerde omuz bölgesinden sıkarak yapılmalı asla çok ağrılı bir uyarı yapılmamalıdır. (Tokat atılmamalıdır.)


U (Unresponsive, Bilinç Kapalı) : Sözel yada ağrılı uyarılara hiçbir şekilde yanıt alınamaması, AVPU Skalasına göre ‘U’ (Unresponsive) bilinç durumu kapalı kabul edilir.


 

***Bu yazı Habip GOSTAK tarafından hazırlanmıştır. Kaynak göstermek şartıyla herhangi bir yayın organında yayınlanabilir, mesleki eğitim ve sunumlarda kullanılabilir. Beğendiğiniz yazıları sosyal ortamlarda paylaşabilir, öneri ve şikayetlerinizi tarafımıza ulaştırabilirsiniz.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page