top of page
  • Yazarın fotoğrafıHabip Gostak

Aferin Gamze

Sağlık Bakanının 112'yi ziyareti esnasında yaşanan olay ve sonrası yaşanan tartışmalar üzerine...

Covid 19 vaka sayısının İstanbul'da artması üzerine 5 günlük bir program kapsamında İstanbul'da bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA'nın, 112 Avrupa Komuta Kontrol Merkezi (KKM)'ne ziyareti esnasında yaşanan olay ve sonrası yaşanan tartışmalar üzerine, eski bir Avrupa KKM çalışanı olarak tartışmalara taraf olmak istediğimden bu yazıyı kaleme aldım.Olayın özeti:

Sağlık Bakanı İstanbul programı kapsamında vaka çağrılarının en yoğun alındığı Avrupa KKM'yi moral, motivasyon amaçlı ziyaret eder. Ziyaret esnasında telsiz bölümünde oturan Paramedik Gamze ile hal hatır eder ve 'Bir isteğiniz var mı?' diye sorar. Oradakilerle birlikte Gamze de aşure der. Bakan ayrılır ve sonrasında tüm komutaya aşure gönderir.


Aferin Gamze.

Gamze'nin yaptığı, o an samimiyetin verdiği ortamda masum bir istek. Sonrası Bakanımızın yaptığı güzel bir jest.

Bir bakanın, bir çalışanın isteğini dikkate aldığını gösteren muhteşem bir olay.


Ben Gamze'den dondurma demesini beklerdim. Çünkü tam o saatlerde dondurma siparişi verirdik. Sanırım herkes dondurma yemez diye aşureyi tercih etti.


Sosyal medya paylaşımı altına o kadar farklı istekler yazılmış ki.

Bir dövmedikleri kalmış, Gamze'yi:

Vay efendim 3600 ek gösterge.

Vay efendim maaşa zam.

Vay efendim çağrı merkezini gereksiz arayanlara ceza verin deseymiş de falan da filan.


Niye desin kardeşim!

Bunu demek Gamze'nin işi mi?

Ayrıca öyle bir protokolde, kamera önünde ayak üstü böyle talepler yapılmaz.Merak etmeyin.

Gamze nerede, nasıl davranılması gerektiğini bilen, mesleğinde başarılı, hanımefendi bir meslektaşımdır. Yeni yetişen klavye delikanlılarına göre de daha delikanlı ve mesleki alandaki sıkıntılar konusunda daha bilgilidir.


Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır.

Öyle bakan geldi, ha şunu diyeyim de yapsınlar yok öyle bir dünya.

Ayrıca bunu biz değil -ki zaten hiçbir zaman biz de olamıyoruz böyle birbirimize saldırarak- bu tip kronik sorunları ve çözüm taleplerini biz olduğumuz zaman bizler ve bu alandaki sivil toplum kuruluşları, sendikalar, meslek örgütleri, odalar, dernekler dile getirmelidir.


Aferin Gamze.

Biz maaş, döner istemiyoruz bize değer verdiğinizi gösterin dediğin için.


Biz bir aşureden de mutlu oluruz, yeter ki yanımızda olduğunuzu hadi şimdi ispat edin diyerek, bunu tüm Türkiye'ye gösterdiğin için.


Aferin Gamze.

Senin sayende arkadaşların ağzı tatlanmış.
 

Not: Sayın Bakanımızın 112'yi ziyaretinde çalışanlar bakan tarafından dinlenmiş, sorunlar, talepler çalışanlar ve yetkililerce bildirilmiştir. Ancak ziyaretin popüler (aşure) kısmı gündem olmuştur.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page